Czym są kryptowaluty Bitcoin Ethereum Ripple Lisk Dash Litecoin

Czym są kryptowaluty?

kryptowaluty
Kryptowaluta, inaczej mówiąc waluta kryptograficzna. Coś co nie istnieje fizycznie to waluty wirtualne, których najistotniejszą cechą jest ich decentralizacja – waluty te nie są emitowane przez żadną konkretną organizację. Najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak BitCoin czy Ethereum opierają się na sieci peer-to-peer, gdzie wszelkie procesy takie jak emisja, przetwarzanie transakcji lub ich weryfikacja są zarządzane kolektywnie przez ww. sieć. Transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut są dokumentowane w publicznej bazie danych zwanej “block chain”.

Posiadacz takiej kryptowaluty jak Bticoin Ethereum Lisk Dash Litecoin przechowuje ją na swoim komputerze czy w smartfonowej aplikacji w tzw. portfelu, do którego dostęp ma tylko on. Jeżeli ma życzenie dokonać transakcji, odbywa się ona elektronicznie, bezpośrednio pomiędzy nim, a kontrahentem. Każda jednostka kryptowaluty, ma unikalny kod, w którym zawarte są informacje zapobiegające jej kopiowaniu czy ponownemu wydatkowaniu.

Cechy wyróżniające kryptowalutę:

Kryptowaluty to jednak przede wszystkim przełomowa technologia internetowa, a używanie jej jako środka płatniczego to tylko jedno z jej możliwych zastosowań.

  • bezpieczeństwo – brak możliwości podrobienia czy kradzieży,
  • anonimowość użytkowników,
  • jawność transakcji,
  • brak powiązań z instytucjami finansowymi,
  • prostota systemu,
  • dostępność.

Rodzaje kryptowalut

Bitcoin pierwsza i najbardziej znana z kryptowalut, jednak istnieje kilkaset innych kryptowalut tkj Ethereum, Lisk, Ripple Neo Game. Na fali jego popularności oraz dzięki temu, że oprogramowanie bazowego protokołu BTC udostępniane jest na wolnych licencjach, bardzo szybko powstawać zaczęły monety będące alternatywą dla Bitcoina – tak zwane altcoins.

Czym jest BitCoin (BTC) ?

bitcoin

Początki Bitcoina sięgają 2008 roku, kiedy to na świecie rozszalał się globalny kryzys finansowy, największy od lat 30. XX wieku. Nie wiadomo, kto dokładnie wpadł na pomysł stworzenia kryptowaluty – oficjalna wersja głosi, że był to niejaki Satoshi Nakamoto (to prawdopodobnie pseudonim).

Bitcoin jest walutą niemającą fizycznej formy a wszystkie transakcje nią wykonywane zapisywane są w ogólnodostępnej, światowej historii transakcji, która to (historia) zabezpieczana jest obliczeniami kryptograficznymi.

Powstanie całego systemu Bitcoin to 2008 rok, jego twórcą jest osoba lub grupa skrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Oficjalną datą powstania pierwszego Bitcoina określa się 3.01.2009 roku.

Bitcoin nie ma granic, można nim płacić błyskawicznie z każdego zakątka świata, bez prowizji, omijając pośredników. Jest to waluta zdecentralizowana, nie posiada centralnej jednostki emisyjnej. Baza danych rozprowadzona jest pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer

Bitcoin ma ogranicząną ilość, może powstać tylko 21 milionów Bitcoinów, jest dzięki czemu odporny na inflację. 1 Bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek zwanych Satoshi.

Bitcoin to aktualnie waluta przyszłości, nabiera wartości w ekspresowym tempie i jest niezwykłą okazją na zarabianie ogromnych pieniędzy. Wiele osób mówi, że bitcoin to cyfrowe złoto.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Trzeba pamiętać o tym, że transakcje w tym systemie są całkowicie anonimowe. W tym miejscu tranzakcie tego typu różnią się od zwykłych przelewów. Indywidualna sygnatura płatnika jest zawarta w kodzie każdego bitcioina i można go zmieniać z każdym kolejnym przelewem. Udowodniono już, że system jest odporny na włamywaczy. Do tej pory, nie udało się nikomu włamać do indywidualnego portfela użytkownika. Konto nie może również zostać zablokowane, co jest kolejną różnicą pomiędzy typowymi kontami internetowymi. Wymiany bitcoinów działają bowiem tak jak sieci peer to peer, a zatem w transakcji uczestniczą jedynie dwie strony – płatnik i odbiorca.

Jak można zarabiać na kryptowalutach?

Kopanie kryptowalut

Jednym ze sposobów na zarobek przy pomocy kryptowalut jest ww. “mining” czyli ich generowanie. Rozwiązanie algorytmu pozwalającego na emisję nowej jednostki wymaga ogromnej mocy obliczeniowej (tym większej im większa jest ilość jednostek dostępnych w obiegu) i do tego celu tworzone są często specjalne farmy.

Osoby zajmujące się kopaniem kryptowalut mogą zarobić na ich sprzedaży lub poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej i obsługi swoich maszyn klientom, którzy sami decydują się wprowadzić jednostki do obiegu lub zatrzymać przy sobie. Tę drugą czynność przyrównać można do popularnych usług hostingowych, gdzie właściciel serwera udostępnia jego przestrzeń, ale i wsparcie techniczne.

Handel kryptowalutami

Aby omówić handel kryptowalutami musimy upewnić się, że posługujemy się jednakową definicją. Otóż BitCoiny, Ethereum i inne kryptowaluty mogą być interpretowane na 2 sposoby, jako:

  • swego rodzaju inwestycja, gdzie posiadacz waluty liczy na to, że jej kurs, a tym samym siła nabywcza wzrośnie z czasem;
  • wygodny, anonimowy środek płatniczy, wykorzystywany do przeprowadzania transakcji online.

Inwestowanie w kryptowaluty, takie jak Bitcoiny czy Ethereum, jest dla wielu osób alternatywnym sposobem na budowę portfela inwestycyjnego. Wierzą oni w potencjał wzrostu wartości tych walut cyfrowych w perspektywie czasowej. Jednakże, trzeba pamiętać, że rynek kryptowalut jest znany ze swojej zmienności, co oznacza, że wartość tych aktywów może dynamicznie się zmieniać w krótkim czasie.

Przed rozpoczęciem handlu kryptowalutami, ważne jest, aby zrozumieć ryzyko związane z tym rynkiem. Zmienność cen, brak regulacji oraz potencjalne zagrożenia związane z bezpieczeństwem elektronicznym to tylko niektóre aspekty, na które inwestorzy powinni zwrócić uwagę. Dobrą praktyką jest również dokładne zaznajomienie się z daną kryptowalutą przed jej zakupem czy inwestycją.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to Top